Wydarzenia Wydarzenia

WIELKIE ZBIERANIE ŻOŁĘDZI W LASACH WARMII I MAZUR

W warmińsko-mazurskich lasach trwa zbiór żołędzi. Olsztyńscy leśnicy szacują, że tej jesieni zgromadzą ich ponad 80 ton. Pozwoli to wyhodować 10 milionów dębowych sadzonek.

 

Żołędzie, z których mają zostać wyhodowane młode dęby, zbiera się w specjalnie wyznaczonych fragmentach lasu. Leśnicy nazywają je drzewostanami nasiennymi. Wyróżniają się one dobrą jakością, co gwarantuje, że sadzonki wyhodowane z żołędzi zebranych w tych lasach będę silne i zdrowe.

 

Cel: ponad 80 ton!

Tegoroczny urodzaj żołędzi olsztyńscy leśnicy oceniają jako średni. Na przykład pracownicy Nadleśnictwa Olsztynek, gdzie żołędzie dębu szypułkowego zbierane są na terenie dwóch gospodarczych drzewostanów nasiennych o łącznej powierzchni prawie 9 hektarów,  szacują, że uda się zebrać 2,5 tony żołędzi. To o pół tony mniej niż w ubiegłym roku, ale też prawie o 400 kg więcej niż w roku 2011.  W sumie na terenie całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie tegoroczny zbiór wyniesie ponad 80 ton!  90 procent zebranych na Warmii i Mazurach żołędzi to żołędzie dębu szypułkowego. Resztę stanowią żołędzie dębu bezszypułkowego.

 

Najpierw szkółka, potem las

Przeciętnie z jednego kg żołędzi udaje się wyhodować 125 dębowych sadzonek. Oznacza to, że z zebranych tej jesieni żołędzi leśnicy wyhodują ponad 10 mln młodych drzewek. Przez pierwsze dwa, trzy lata życia będą one rosły w szkółkach leśnych. Później zostaną posadzone w warmińsko-mazurskich lasach. Warto wiedzieć, że udział gatunków liściastych (w tym przede wszystkim właśnie dęba) w lasach Warmii i Mazur cały czas wzrasta. Leśnicy przebudowują dominujące w naszym regionie drzewostany iglaste m.in. aby zwiększyć ich odporność.

 

tekst: Adam Pietrzak, rzecznik RDLP w Olsztynie

foto: Piotr Rogowski, Nadleśnictwo Olsztynek