Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Naukowcy są zgodni: to nie leśnicy są winni powodzi

Naukowcy są zgodni: to nie leśnicy są winni powodzi

Lasy Państwowe nie są odpowiedzialne za powódź w południowo-zachodniej Polsce - wynika z opinii profesorów uczelni przyrodniczych z całej Polski.

Za kluczowe przyczyny tak intensywnego spływu wody naukowcy uznali m. in.:
- ekstremalne opady,
- wysuszoną glebę niezdolną do szybkiego wchłaniania wody
- niewłaściwe składy gatunkowe lasów.
Profesorowie podkreślają potrzebę dalszej przebudowy lasów,co leśnicy robią już od kilkudziesięciu lat, aby lepiej dostosować je do zmieniającego się klimatu.

Zachęcamy do przeczytania pełnego artykułu, ze szczegółową analizą tego zagadnienia:
https://www.onet.pl/informacje/ppo/zarzadzanie-lasami-a-powodz-w-poludniowo-zachodniej-polsce/rxjecg9,30bc1058?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR2JeI-nt5tHntUZqaw2-0t_baUPcsN21WU8v7Jet_uv2KRA-jXGtV1DED8_aem_bFyDbwwZSrt_QptVN9SapQ