Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Główny cel gospodarki leśnej stanowi zapewnienie trwałości lasu i ciągłości jego wielofunkcyjnej roli w zagospodarowaniu przestrzennym kraju. Istotne jest stopniowe osiągnięcie stanów równowagi dynamicznej w ekosystemach leśnych. Gospodarka leśna jest prowadzona w sposób zrównoważony pozwalający pogodzić potrzeby społeczne związane z realizacją produkcji drewna oraz pozaprodukcyjnych funkcji lasu z jednoczesnym zachowaniem jego trwałości i ciągłości.

    
Hodowla lasu obejmuje:

- Gospodarkę nasienną, która zajmuje się dostarczeniem odpowiedniej liczby nasion o najlepszej jakości. Wszystkie sadzonki produkowane są z nasion o znanym pochodzeniu.
- Gospodarkę szkółkarską - większość sadzonek produkowanych na szkółce stanowią podstawowe gatunki lasotwórcze: sosna, świerk, brzoza, olsza i dąb
- Pielęgnowanie lasu

pielęgnowanie gleby - polega na ograniczaniu rozwoju chwastów oraz samorzutnie zasianych gatunków drzew i krzewów poprzez ich wykaszanie, motyczenie wokół sadzonek, lub wydeptywanie chwastów

czyszczenia wczesne w fazie uprawy i czyszczenia późne w fazie młodnika - to zabieg mający charakter negatywny. Polega na usuwaniu osobników niepożądanych, nadmiernie rozwiniętych, przerośniętych, niezgodnych z przyjętym składem gatunkowym uprawy dostosowanym optymalnie do lokalnych warunków glebowych. Zabiegi te pozwalają na równomierny rozwój całej uprawy

trzebieże wczesne i trzebieże późne - to zabiegi mające charakter pozytywny. Celem ich jest wybranie najlepiej rokujących egzemplarzy oraz usunięcie osobników przeszkadzających w ich dalszym rozwoju. W wyniku tych zabiegów rozluźnia się sklepienie koron drzew co umożliwia dalszą rozbudowę koron pozostałych drzew. Zwiększa się ilość światła docierającą do dolnych warstw lasu przez co rozwija się runo i warstwa krzewiasta (podszyt).

- Zagospodarowanie rębne - określa zasady wykonywania całego zespołu czynności, które mają na celu pozyskanie drzew dojrzałych w taki sposób aby stworzyć najkorzystniejsze warunków do odnowienia i rozwoju nowego pokolenia drzew, kształtowania odpowiedniej budowy drzewostanu, zapewnienia naturalnej różnorodności biologicznej i trwałości w zmieniających się warunkach środowiska.

 

Prace leśne [ha]

2020

Odnowienie zrębów zupełnych

20,53

- w tym odnowienia naturalne 

10,51

Odnowienia po rębniach złożonych

55,02

Odnowienia halizn i płazowin

 

Zalesienia gruntów porolnych

 

Odnowienia pod osłoną drzewostanu- wprowadzenie II piętra

 

Poprawki

3,76

Pielęgnowanie upraw

306,80

Wprowadzanie podszytów

 

Czyszczenia późne

145,85

Trzebieże wczesne

98,58

Trzebieże późne

531,98

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Las do góry nogami

Las do góry nogami

Poznaj #LasDoGóryNogami w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy
Czy wiesz, że nietoperz jest w stanie zjeść w ciągu jednej nocy nawet 3 tys. uprzykrzających nam życie komarów i meszek? Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz delektować się smakiem bananów czy mango właśnie dzięki zapylającym te rośliny nietoperzom? Czy wiesz, że serce nietoperzy podczas hibernacji bije zaledwie kilka razy na minutę? Te i wiele innych ciekawostek poznasz podczas organizowanej przez Lasy Państwowe akcji "Las do góry nogami" w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy.
Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy. W Polsce jest ich 28 i wszystkie są pod ochroną. Lasy Państwowe, współpracując z różnymi partnerami, dodatkowo podejmują działania na rzecz ochrony tych wyjątkowych zwierząt m.in. budując specjalnie zaprojektowane schronienia, zabezpieczając miejsca naturalnych zimowisk, biorąc udział w regularnych akcjach liczenia zimujących osobników.
Międzynarodowa Noc Nietoperzy organizowana jest co roku w ostatni weekend sierpnia w ramach międzynarodowego porozumienia #EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” odbędzie się w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce w ostatnim tygodniu sierpnia. Zaplanowaliśmy organizację warsztatów, spacery przyrodnicze, zajęcia edukacyjne z chiropterologami i inne aktywności, podczas których odkryjemy sekrety nietoperzy.
Nadleśnictwo Ciechanów zaprasza na spotkanie z leśnikami i przyrodnikami na wyjście w teren leśnictwa Gołoty które odbędzie się 6 września o godz. 17:15. później przewidziane jest ognisko
Zbiórka: https://maps.app.goo.gl/MgoY7SJJrMJpBGAeA
Zapraszamy do zapisów na piotr.sarnowski@olsztyn.lasy.gov.pl
Ilość miejsc ograniczona!
Uwaga‼️ Weź ze sobą latarkę, ubiór odpowiedni na nocny spacer oraz środek przeciwko komarom
Lasy Państwowe zachęcają wszystkich do zanurzenia się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą dla naszej przyrody te fascynujące ssaki. To okazja, by spojrzeć na las i jego mieszkańców z zupełnie nowej perspektywy – do góry nogami!
#nocnietoperzy