Asset Publisher
Lasy HCVF
HCVF 1.1. Obszary chronione
1.1.a lasy w rezerwatach przyrody oraz lasy w parkach narodowych (są to lasy przeznaczone wyłącznie do ochrony przyrody, bez kompromisu z potrzebami gospodarki) z wyłączeniem lasów w strefie ochrony krajobrazowej:
1.1.b lasy w parkach krajobrazowych oraz w strefach "ochrony krajobrazowej" parków narodowych i rezerwatów przyrody (są to lasy w których celem jest zachowanie wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych oraz walorów krajobrazowych w warunkach racjonalnej gospodarki).
HCVF 1.2. Ostoje zagrożonych i ginących gatunków
HCVF 1.3. Ostoje gatunków endemicznych
HCVF 1.4 Obszary sezonowych koncentracji cennych gatunków
HCVF 2. Kompleksy leśne odgrywające znaczącą w krajobrazie, w skali krajowej, makroregionalnej lub globalnej
HCVF 3. Rzadkie, ginące lub zagrożone ekosystemy
HCVF 3a Wyznaczone obszary powinny być wyłączane z użytkowania
HCVF 3b Kryterium jest zachowanie siedliska przyrodniczego (ekosystemu) we "właściwym stanie ochrony".
HCVF 4.1. Lasy wodochronne
HCVF 4.2. Lasy glebochronne
HCVF 4.3. Lasy chroniące przed pożarem
HCVF 5 Lasy zaspokajające fundamentalne potrzeby lokalnej społeczności
HCVF 6 Lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności
Asset Publisher
Asset Publisher
Łowiectwo
Łowiectwo
Nadleśnictwo Ciechanów prowadzi gospodarkę łowiecką razem z kołami łowieckimi w oparciu o roczne plany łowieckie i wieloletnie plany hodowlane. Na terenie Nadleśnictwa gospodaruje 19 kół łowieckich na 21 obwodach w ramach rejonu hodowlanego Północne Mazowsze nr 5.
Nadleśnictwo Ciechanów zarządza bezpośrednio Ośrodkiem Hodowli Zwierzyny – (obwód nr 105), który obejmuje największy kompleks leśny – Uroczysko Lekowo. Powierzchnia całkowita obwodu wynosi 4299.99 ha w tym 1877 ha stanowią lasy (45% powierzchni całkowitej).
Cechą wyróżniającą obwodu jest bardzo silna populacja daniela. Liczebność tego gatunku szacowana jest na ponad 100 osobników.
W sezonie 2006/2007 Nadleśnictwo rozpoczęło hodowlę zagrodową zająca. Celem podjętych działań jest wzmocnienie i odtworzenie lokalnych populacji gatunku.
Nadleśnictwo prowadzi również systematyczne działania związane z wzmacnianiem populacji zwierzyny drobnej. Realizuje to przez poprawianie warunków bytowych (zakładanie remiz śródpolnych i zadrzewień), dokarmianie oraz zasiedlanie osobnikami pochodzącymi z hodowli.