Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

Edukacja leśna ma na celu zapoznanie dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z zasadami działania zrównoważonej gospodarki leśnej. Priorytetem Lasów Państwowych jest rozpowrzechnanie wiedzy o ochronie przyrody, ochronie lasu, jego hodowli i racjonalnym gospodarowaniu zasobami leśnymi.
 
Dzialania te pozwalają uczestnikom zajęć prowadzonych przez doświadczonych leśników otworzyć się na las, dostrzec korzyści płynące ze spędzania czasu na łonie natury oraz zjednoczyć się w walce o dobro i przyszłość lasów.
 
OBIEKTY EDUKACYJNE W NADLEŚNICTWIE CIECHANÓW
 

Leśna ścieżka przyrodnicza

Ścieżka przyrodniacza ma długość około 1 km, zaczyna się i kończy w pobliżu miejsca postoju pojazdów, gdzie bezpiecznie można pozostawić swój samochód. Trasa przemarszu jest trasą łatwą i dostępną dla osób nawet o niskim przygotowaniu fizycznym. Na trasie ścieżki umieszczono tablice tematyczne w celu zilustrowania różnych zagadnień. Jednym z obiektów na trasie ścieżki, wykonanych przez człowieka, jest remiza leśna, która stanowi niewielką lukę  we wnętrzu drzewostanu, obsadzoną miododajnymi krzewami i drzewami, często obradzającymi owocami. Miejsce to tworzone jest jako przyszłe środowisko życia pożytecznych owadów i drobnych ptaków, które korzystnie wpływają na stan zdrowotny lasu. Integralną częścią ścieżki dydaktycznej są miejsca do odpoczynku, w których rozmieszczono urządzenia rekreacyjne - ławy, stoły, wiaty. Punkty te zostały połączone z przystankami tematycznymi, które pozwalają przeprowadzić plenerowe pogadanki i dyskusje.
 

Na początku ścieżki znajduje się miejsce pamięci narodowej. Na obszarze tym hitlerowcy stracili setki osób z całej Ziemi Ciechanowskiej. Tutaj również pochowano w zbiorowej mogile bezimienne ofiary faszystowskiego terroru. Trasę ścieżki kończy duże miejsce na ognisko, które planowane jest w formie półkolistej wiaty otaczającej palenisko.

Izba edukacyjna w zabytkowej leśniczówce w Bardonkach

W byłej kancelarii leśnictwa w leśniczówce Bardonki znajduje się sala edukacyjna (zielona klasa) wyposażona w tablice tematyczne, mikroskopy wraz z praparatami, gabloty, w których podziwiać można owady, zabytkowe leśne eksponaty i wiele innych.
 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Projekt ochrona przeciwpożarowa w lasach - kontynuacja

Projekt ochrona przeciwpożarowa w lasach - kontynuacja

Tytuł Projektu:

Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów (PPOŻ2)


Podmioty realizujące projekt:

  • Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państowe - Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych
  • 153 nadleśnictw z 17 RDLP


Okres realizacji:

2024-2028


Cel główny projektu:

Celem projektu jest poprawa sprawności systemu wczesnego ostrzegania, prognozowania i szybkiego reagowania w sytuacji wystąpienia zagrożeń związanych z pożarami lasów pozostających w zarządzie PGL LP.


Cele szczegółowe:

  • zwiększenie powierzchni leśnych objętych monitoringiem poprzez budowę, przebudowę i remont dostrzegalni przeciwpożarowych;
  • sprawne lokalizowanie źródła zagrożenia za pomocą systemu monitorującego, obejmującego obszary leśne jak i poza lasami;
  • poprawa dokładności prognozowanie zagrożenia pożarowego na podstawie danych meteorologicznych;
  • skuteczne przystępowanie do gaszenia pożarów z udziałem sprawnego technicznie, nowoczesnego sprzętu poprzez zakup samochodów patrolowo-gaśniczych;
  • zwiększenie dostępności miejsc zaopatrzenia w wodę, przydatne do ograniczania, rozprzestrzeniania, gaszenia i dogaszania pożarów lasów poprzez budowę, przebudowę i remont punktów czerpania wody.


Planowane działania:

W ramach projektu będą realizowane następujące działania:

 

  • rozwój i modernizacja systemów wczesnego ostrzegania i prognozowania zagrożeń, w tym:
    • budowa, przebudowa i remont dostrzegalni przeciwpożarowych,
    • budowa i modernizacja masztów, wspierających funkcjonowanie systemu do lokalizacji pożarów,
    • budowa i doposażenie stacji meteorologicznych,
    • zakup nowoczesnego sprzętu umożliwiającego identyfikację i lokalizację pożarów oraz doposażenie PAD.

 

  • wsparcie techniczne systemu ratowniczo-gaśniczego na wypadek wystąpienia pożarów lasów, w tym:
    • zakup samochodów patrolowo-gaśniczych;
    • budowa, przebudowa i remont punktów czerpania wody.

Projekt stanowi kontynuację działań realizowanych przez Lasy Państwowe w ramach projektu współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.


Planowane rezultaty projektu:

  • Liczba wspartych obiektów dla celów ochrony przed pożarami lasów (dostrzegalnie przeciwpożarowe, maszty przekaźnikowe, maszty METEO)  77 szt.
  • Liczba zakupionych urządzeń wspierających system ochrony przed pożarami lasów (system do lokalizacji pożarów, doposażenie PAD, stacje METEO, samochody) – 199 szt.
  • Liczba PCW (punkty czerpania wody) wybudowanych, przebudowanych lub wyremontowanych – 151 szt.

Bezpośrednimi odbiorcami projektu są nadleśnictwa, w których użytkowane będą powstałe lub modernizowane w projekcie obiekty oraz zakupiony z jego środków sprzęt. Innymi interesariuszami projektu będą podmioty, których zadaniem jest prowadzenie działań na rzecz ochrony przyrody lub nadzór nad obszarami chronionymi. Będą to zatem, poza jednostkami Lasów Państwowych, organy administracji publicznej odpowiedzialne za zadania związane z ochroną przyrody (RDOŚ, GDOŚ, parki narodowe, gminy, organy wydające decyzje administracyjne), pośrednio także jednostki korzystające z rezultatów projektu i wypracowanej wiedzy i doświadczeń (Straż Pożarna, OSP), okoliczni mieszkańcy, jak również ogół społeczeństwa.

Planowana wartość projektu:

  • Całkowity koszt realizacji projektu: 160 309 276,71 zł
  • Kwota wydatków kwalifikowalnych: 116 581 733,78 zł
  • Kwota dofinansowania z UE: 92 927 299,99 zł

Poziom dofinansowania: 79,71%

 

#FunduszeUE