Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwaty Przyrody

Ochrona najcenniejszych składników przyrody została uregulowana ustawą o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. Ust. nr 92 poz. 880 z 30.04. 2004 r.), w której zawarte są szczegółowe zapisy określające formy tejże ochrony. Z wymienionych w stawie form ochrony w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Ciechanów znajdują się 2 rezerwaty przyrody, obszary chronionego krajobrazu, pomniki przyrody, oraz chronione rośliny i zwierzęta.
 
Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi. (art. 13.1. ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r.)
 
Na terenie Nadleśnictwa Ciechanów znajdują się 2 rezerwaty przyrody.
 
 
Na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 marca 2005 r. w sprawie rodzajów, typów i podtypów rezerwatów przyrody, rezerwaty „Lekowo" i „Modła" określa się jako leśne.

Dokładna charakterystyka rezerwatu znajduje się w Planie Ochrony Przyrody Nadleśnictwa Ciechanów na stronach 78-84
 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Lasy Nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa

Charakterystyka ciechanowskich lasów

Nadleśnictwo Ciechanów zajmuje powierzchnię 11 000 ha. Dodatkowo sprawowany jest nadzór nad lasami prywatnymi w powiecie ciechanowskim, mławskim, płońskim i przasnyskim na powierzchni równej lasom państwowym.

Nadleśnictwo Ciechanów prowadzi nadzór w 185 kompleksach leśnych Skarbu Państwa które, w większości stanowią niewielkie enklawy pośród gruntów prywatnych.

Typem siedliskowym lasu, który występuje najczęściej jest bór mieszany świeży oraz las mieszany świeży. Sosna jest głównym gatunkiem lasotwórczym posiadającym ponad 70% udziału pośród gatunków w lasach nadleśnictwa.