Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Położenie

Położenie

Położenie geograficzne i administracyjne Nadleśnictwa Ciechanów.

Nadleśnictwo Ciechanów położone jest w północnej części województwa mazowieckiego i obejmuje swym zasięgiem 1362 km2. Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa wynosi 11300,37ha, w tym lasy stanowią 11116,93ha. Nadleśnictwo Ciechanów sprawuje także nadzór nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa położonych na terenie powiatów: ciechanowskiego, płońskiego, mławskiego i przasnyskiego
Zarządzane przez nadleśnictwo grunty wchodzą w skład 4 powiatów i 14 gmin : 
- powiat ciechanowski – gminy: Ciechanów, Miasto Ciechanów, Gołymin Ośrodek, Glinojeck, Miasto Glinojeck, Grudusk, Ojrzeń, Opinogóra Górna, Regimin, Sońsk, 
- powiat mławski – gminy: Stupsk, Strzegowo, 
- powiat przasnyski - gmina Krasne, 
- powiat płoński - gmina Raciąż.
 
Nadleśnictwo Ciechanów bezpośrednio graniczy z 3 nadleśnictwami z RDLP Olsztyn, 2 nadleśnictwami z RDLP Warszawa oraz 1 nadleśnictwem z RDLP Łódź. Są to: 
- Nadleśnictwo Dwukoły – od strony północnej– zachodniej. 
- Nadleśnictwo Przasnysz – od strony północno – wschodniej. 
- Nadleśnictwo Parciaki – od strony wschodniej. 
- Nadleśnictwo Pułtusk – od strony południowej – wschodniej. 
- Nadleśnictwo Płońsk – od strony południowej. 
- Nadleśnictwo Płock – od strony południowo – zachodniej.
 
Nadleśnictwo posiada jeden obręb, który podzielony został na 10 leśnictw. 
-Leśnictwo Szulmierz
-Leśnictwo Dunaj
-Leśnictwo Rydzewo
-Leśnictwo Lekowo
-Leśnictwo Raciąż
-Leśnictwo Sójki
-Leśnictwo Bardonki
-Leśnictwo Gołoty
-Leśnictwo Ościsłowo
-Leśnictwo Luszewo
 
Nadleśnictwo Ciechanów położone jest w IV Krainie Mazowiecko - Podlaskiej w Dzielnicy 1 Niziny Północno – Mazowieckiej, Mezoregion Wysoczyzny Ciechanowsko - Płońskiej. Na obszarze mezoregionu Równiny Raciąskiej dominuje krajobraz tarasów rzecznych z wydmami śródlądowymi. Ta część Nadleśnictwa położona jest na przedpolu zlodowacenia Bałtyckiego, która w fazie leszczyńskiej i poznańskiej stanowiła szlak odpływu wód glacjofluwialnych. Powierzchnia jest tam pokryta piaskami, które częściowo uległy zwydmieniu. Pozostała część Nadleśnictwa obejmuje obszary moreny czołowej i dennej, zbudowanej głównie z piasków polodowcowych z głazami narzutowymi oraz z glin zwałowych. Charakterystyczną cechą mezoregionu Wzniesień Mławskich są wysokie wały kemowe i morenowe.