Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

Edukacja leśna ma na celu zapoznanie dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z zasadami działania zrównoważonej gospodarki leśnej. Priorytetem Lasów Państwowych jest rozpowrzechnanie wiedzy o ochronie przyrody, ochronie lasu, jego hodowli i racjonalnym gospodarowaniu zasobami leśnymi.
 
Dzialania te pozwalają uczestnikom zajęć prowadzonych przez doświadczonych leśników otworzyć się na las, dostrzec korzyści płynące ze spędzania czasu na łonie natury oraz zjednoczyć się w walce o dobro i przyszłość lasów.
 
OBIEKTY EDUKACYJNE W NADLEŚNICTWIE CIECHANÓW
 

Leśna ścieżka przyrodnicza

Ścieżka przyrodniacza ma długość około 1 km, zaczyna się i kończy w pobliżu miejsca postoju pojazdów, gdzie bezpiecznie można pozostawić swój samochód. Trasa przemarszu jest trasą łatwą i dostępną dla osób nawet o niskim przygotowaniu fizycznym. Na trasie ścieżki umieszczono tablice tematyczne w celu zilustrowania różnych zagadnień. Jednym z obiektów na trasie ścieżki, wykonanych przez człowieka, jest remiza leśna, która stanowi niewielką lukę  we wnętrzu drzewostanu, obsadzoną miododajnymi krzewami i drzewami, często obradzającymi owocami. Miejsce to tworzone jest jako przyszłe środowisko życia pożytecznych owadów i drobnych ptaków, które korzystnie wpływają na stan zdrowotny lasu. Integralną częścią ścieżki dydaktycznej są miejsca do odpoczynku, w których rozmieszczono urządzenia rekreacyjne - ławy, stoły, wiaty. Punkty te zostały połączone z przystankami tematycznymi, które pozwalają przeprowadzić plenerowe pogadanki i dyskusje.
 

Na początku ścieżki znajduje się miejsce pamięci narodowej. Na obszarze tym hitlerowcy stracili setki osób z całej Ziemi Ciechanowskiej. Tutaj również pochowano w zbiorowej mogile bezimienne ofiary faszystowskiego terroru. Trasę ścieżki kończy duże miejsce na ognisko, które planowane jest w formie półkolistej wiaty otaczającej palenisko.

Izba edukacyjna w zabytkowej leśniczówce w Bardonkach

W byłej kancelarii leśnictwa w leśniczówce Bardonki znajduje się sala edukacyjna (zielona klasa) wyposażona w tablice tematyczne, mikroskopy wraz z praparatami, gabloty, w których podziwiać można owady, zabytkowe leśne eksponaty i wiele innych.
 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Naukowcy są zgodni: to nie leśnicy są winni powodzi

Naukowcy są zgodni: to nie leśnicy są winni powodzi

Lasy Państwowe nie są odpowiedzialne za powódź w południowo-zachodniej Polsce - wynika z opinii profesorów uczelni przyrodniczych z całej Polski.

Za kluczowe przyczyny tak intensywnego spływu wody naukowcy uznali m. in.:
- ekstremalne opady,
- wysuszoną glebę niezdolną do szybkiego wchłaniania wody
- niewłaściwe składy gatunkowe lasów.
Profesorowie podkreślają potrzebę dalszej przebudowy lasów,co leśnicy robią już od kilkudziesięciu lat, aby lepiej dostosować je do zmieniającego się klimatu.

Zachęcamy do przeczytania pełnego artykułu, ze szczegółową analizą tego zagadnienia:
https://www.onet.pl/informacje/ppo/zarzadzanie-lasami-a-powodz-w-poludniowo-zachodniej-polsce/rxjecg9,30bc1058?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR2JeI-nt5tHntUZqaw2-0t_baUPcsN21WU8v7Jet_uv2KRA-jXGtV1DED8_aem_bFyDbwwZSrt_QptVN9SapQ