Asset Publisher Asset Publisher

 

Ochrona lasu

Głównym gatunkiem lasotwórczym Nadleśnictwa jest sosna, która w znacznym udziale rośnie na gruntach porolnych i tworzy drzewostany jednowiekowe i jednogatunkowe. Wynika stąd duża podatność na szkody od owadów. W ostatnim okresie największe zagrożenie wystąpiło w czasie gradacji brudnicy mniszki w latach 1981-1983.  W 1994 na powierzchni 90 ha, w drzewostanach zaatakowanych przez tego owada, wykonano zabieg ratowniczy z użyciem sprzętu lotniczego. 

Występowanie szkodników pierwotnych ma w chwili obecnej charakter sporadyczny. Rozwój gradacyjny szkodników pierwotnych na terenie Nadleśnictwa jest utrudniony ze względu na duże rozdrobnienie kompleksów. Wpływ na masowe pojawy szkodników ma także wzrost naturalnego oporu środowiska, który jest wynikiem między innymi profilaktycznych działań gospodarczych. 

Realizacja zadań z ochrony lasu w 2020 r.

 

Informacja rzeczowa

Jednostka

Ilość

Koszty [zł]

Zbiór materiałów prognostycznych

Próbne poszukiwania owadów- zbiór jaj, gąsienic, poczwarek, motyli, egzuwi:

w ściółce

próby

53

3227,40

w glebie

próby

8

120,00

z drzew próbnych

szt.

-

-

Zwalczanie patogenicznych owadów

ryjkowce

ha

-

-

szkodniki wtórne- pułapki klasyczne

szt.

49

-

szkodniki wtórne- pułapki feromonowe

szt.

70

997,80

szkodniki wtórne- drzewa trocinkowe

ha

-

-

szkodniki wtórne- zwalczanie mechaniczne na surowcu drzewnym

m3

7,28

356,72

Profilaktyka i zwalczanie patogenicznych grzybów

mechaniczne

ha

 

 

biologiczne

ha

11,28

3426,54

Ochrona ptaków i drobnych ssaków owadożernych

liczba wywieszonych nowych skrzynek, karmników, schronów

szt.

220

5235,10

liczba konserwowanych skrzynek, schronów

szt.

1442

13796,50

karma dla ptaków

kg

587,50

2643,75

Ograniczenie szkód wyrządzanych przez zwierzynę

grodzenie upraw

ha

6,53

58448,02

zabezpieczanie upraw przed zwierzyną- mechaniczne

ha

84,58

25871,18

zabezpieczanie upraw przed zwierzyną- repelenty

ha

80,53

51564,92

Pozostałe prace z ochrony lasu

Porządkowanie lasu- zbieranie śmieci

mp

280,50

59455,34

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

KONSULTACJE SPOŁECZNE

KONSULTACJE SPOŁECZNE

Nadleśnictwo Ciechanów zaprasza do konsultacji społecznych dotyczących obszarów HCV oraz obszarów referencyjnych.

Obszary o szczególnych wartościach ochronnych (HCV) – to strefy i przestrzenie fizyczne posiadające szczególne wartości ochronne lub są potrzebne do istnienia i utrzymania szczególnych wartości ochronnych. Identyfikacja obszarów oparta jest na podstawie dokumentu „Krajowych Ram Szczególnych Wartości Ochronnych dla Polski” stanowiącego Załącznik I do Przejściowego Standardu Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC dla Polski [FSC-STD-POL-02-2024].

Wyróżnia ona następujące szczególne wartości ochronne:

1. HCV 1 – Różnorodność gatunkowa. Koncentracja różnorodności biologicznej z uwzględnieniem gatunków endemicznych oraz gatunków rzadkich i zagrożonych, która jest znacząca na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym.

2. HCV 2 – Ekosystemy i mozaiki na poziomie krajobrazu. Nienaruszone krajobrazy leśne oraz ekosystemy i mozaiki ekosystemów występujące na poziomie krajobrazu, które są znaczące na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym, które dodatkowo zawierają zdolne do przeżycia populacje większości naturalnie występujących gatunków, z ich naturalnym wzorem rozmieszczenia i zagęszczenia

3. HCV 3 – Ekosystemy i siedliska. Rzadkie lub zagrożone ekosystemy, siedliska lub ostoje.

4. HCV 4 – Kluczowe usługi ekosystemów. Podstawowe usługi ekosystemów w sytuacjach kluczowych, włączając w to ochronę zlewni wodnych i kontrolę erozji wrażliwych gleb i zboczy.

5. HCV 5 – Potrzeby społeczności lokalnych. Miejsca i zasoby o fundamentalnym znaczeniu dla zaspokojenia podstawowych potrzeb społeczności lokalnych lub ludności rdzennej (w zakresie środków do życia, odżywiania, wody) zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności.

6. HCV 6 – Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o globalnym lub krajowym znaczeniu kulturowym, archeologicznym lub historycznym i/lub kluczowym znaczeniu kulturowym, ekologicznym, ekonomicznym lub religijnym/uświęconym dla tradycyjnej kultury lokalnych społeczności lub ludności rdzennej, zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności lub ludności rdzennej.

Powierzchnie referencyjne: Fragmenty Jednostki Gospodarowania wyznaczone w celu zachowania lub przywrócenia ekosystemu, który naturalnie występowałby w tym regionie geograficznym. Powierzchnie referencyjne (stosownie do ich planów ochrony o ile istnieją) są trwale pozostawione bez ingerencji w stanie naturalnym, z wyjątkiem działań podyktowanych nadrzędnymi wymogami bezpieczeństwa publicznego (z pozostawieniem drewna na gruncie). W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się działania mające na celu przywrócenie powierzchni do bardziej naturalnych warunków.

Zgodnie z Przejściowym Standardem Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC dla Polski (FSCSTD-POL-02-2024 https://pl.fsc.org/pl-pl/media/fsc-std-pol-02-2024-pl-przejsciowy-standard-odpowiedzialnej-gospodarki-lesnej-fsc-dla-polski) Nadleśnictwo Ciechanów wyznaczyło obszary HCV i obszary referencyjne – zgodnie z załącznikami mapowymi oraz zestawieniem tabelarycznym.

W celu wzięcia udziału w konsultacjach prosimy o wypełnienie załączonego formularza i przesłanie na adres e-mail ciechanow@olsztyn.lasy.gov.pl lub pocztą tradycyjną: Nadleśnictwo Ciechanów, ul. Płocka 21c, 06-400 Ciechanów.

Uwagi oraz wnioski można zgłaszać do 31.07.2025 r.