Asset Publisher Asset Publisher

Zakup gruntów

Nadleśnictwo Ciechanów informuje o chęci zakupu lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia.

Każdą osobę będącą właścicielem lasu położonego na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Ciechanów (sprawdź to na stronie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy) prosimy o dostarczenie oferty sprzedaży lasu- w załaczniku. Ofertę można dostarczyć osobiście, przesłać pocztą bądź elektronicznie na adres: ciechanow@olsztyn.lasy.gov.pl.

Następie Nadleśnictwo określa czy zaproponowany do sprzedaży grunt jest wolny od obciążeń. Stan własności nieruchomości jej obciążenia i inne dane ocenimy wg danych zawartych w Elektronicznej Księdze Wieczystej na https://ekw.ms.gov.pl . Upewnij się, że dane tam przedstawione są aktualne. Kolejny aspekt to przydatność w prowadzeniu gospodarki lesnej. 

Jeżeli konieczne będzie dostarczenie dodatkowych dokumentów, poinforumujemy o tym właściciela W przypadku pozytywnego rozpatrzenia oferty sprzedaży wystapimy z prośbą o dostarczenie następujących, aktualnych dokumentów:

  • wypis z ewidencji gruntów,
  • wyrys z mapy ewidencyjnej,
  • zaświadczenie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
  • porozumienie pomiędzy stronami o pokryciu kosztów wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego w razie wycofania się zbywcy z transakcji po zleceniu tej wyceny przez Nadleśnictwo.

Nabycie nieruchomości może dojść  do skutku po uzyskaniu przez Nadleśniczego zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. W dalszej kolejności Nadleśnictwo zleca wycenę nieruchomości – cena nabycia nie może być wyższa niż  wartość wynikająca z wyceny.

Po uzgodnieniu ceny sprzedaży następuje finalizacja transakcji u notariusza.

Koszty notarialne pokrywa Nadleśnictwo.

 

 

 

Resources to get


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Naukowcy są zgodni: to nie leśnicy są winni powodzi

Naukowcy są zgodni: to nie leśnicy są winni powodzi

Lasy Państwowe nie są odpowiedzialne za powódź w południowo-zachodniej Polsce - wynika z opinii profesorów uczelni przyrodniczych z całej Polski.

Za kluczowe przyczyny tak intensywnego spływu wody naukowcy uznali m. in.:
- ekstremalne opady,
- wysuszoną glebę niezdolną do szybkiego wchłaniania wody
- niewłaściwe składy gatunkowe lasów.
Profesorowie podkreślają potrzebę dalszej przebudowy lasów,co leśnicy robią już od kilkudziesięciu lat, aby lepiej dostosować je do zmieniającego się klimatu.

Zachęcamy do przeczytania pełnego artykułu, ze szczegółową analizą tego zagadnienia:
https://www.onet.pl/informacje/ppo/zarzadzanie-lasami-a-powodz-w-poludniowo-zachodniej-polsce/rxjecg9,30bc1058?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR2JeI-nt5tHntUZqaw2-0t_baUPcsN21WU8v7Jet_uv2KRA-jXGtV1DED8_aem_bFyDbwwZSrt_QptVN9SapQ


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Łowiectwo

Łowiectwo

Nadleśnictwo Ciechanów prowadzi gospodarkę łowiecką razem z kołami łowieckimi w oparciu o roczne plany łowieckie  i wieloletnie plany hodowlane. Na terenie Nadleśnictwa gospodaruje 19 kół łowieckich na 21 obwodach w ramach rejonu hodowlanego Północne Mazowsze nr 5. 

Nadleśnictwo Ciechanów zarządza bezpośrednio Ośrodkiem Hodowli Zwierzyny – (obwód nr 105), który obejmuje największy kompleks leśny – Uroczysko Lekowo. Powierzchnia całkowita obwodu wynosi 4299.99 ha w tym 1877 ha stanowią lasy (45% powierzchni całkowitej).

Cechą wyróżniającą obwodu jest bardzo silna populacja daniela. Liczebność tego gatunku szacowana jest na ponad 100 osobników.

W sezonie 2006/2007 Nadleśnictwo rozpoczęło hodowlę zagrodową zająca. Celem podjętych działań jest wzmocnienie i odtworzenie lokalnych populacji gatunku.

Nadleśnictwo prowadzi również systematyczne działania związane z wzmacnianiem populacji zwierzyny drobnej. Realizuje to przez poprawianie warunków bytowych (zakładanie remiz śródpolnych i zadrzewień), dokarmianie oraz zasiedlanie osobnikami pochodzącymi z hodowli.

 

Zapoznaj się z ofertą łowiecką nadleśnictwa.