Nadleśnictwo Ciechanów Nadleśnictwo Ciechanów

Lasy regionu

Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.

Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.

Północna część zasięgu administracyjnego olsztyńskiej dyrekcji jest bardziej urozmaicona.
Z powodu większej ilości opadów i żyźniejszych gleb, głównie pochodzenia polodowcowego, występują tu drzewostany liściaste i mieszane.
Część środkowa charakteryzuje się nieco słabszymi siedliskami, które powstały na terenach moren czołowych oraz z materiałów międzymorenowych. W tej części dominują siedliska borowe świeże. Jednak w pasie od Miłomłyna do Strzałowa znajdują się największe kompleksy leśne Lasów Taborskich, Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej i Puszczy Piskiej (w części administrowanej przez RDLP w Olsztynie) oraz najbardziej urokliwe krajobrazowo tereny leśne przeplatane licznymi jeziorami.

Najbardziej na południe wysuniętą część RDLP Olsztyn charakteryzują siedliska i zbiorowiska roślinne typowe dla terenów będących niegdyś rozlewiskami wód polodowcowych. Fakt ten decyduje dziś o składzie gatunkowym drzewostanów, gdzie niepodzielnie panuje sosna oraz brzoza - gatunki najmniej wymagające co do żyzności gleby.


KLIMAT

Duże zróżnicowanie drzewostanów wynika również z tego, że na obszarze RDLP klimat kontynentalny ściera się z klimatem atlantyckim i dlatego też znajdziemy tutaj fragmenty drzewostanów typowych dla obszarów borealnych jak i drzewostany charakterystyczne dla terenu Pomorza.

Cechy klimatu na terenie RDLP w Olsztynie:

  • ilość opadów rocznych 500 mm - 634 mm
  • średnia temperatura 7,0 - 7,7 oC
  • okres wegetacji wynosi od 190 dni do 200 dni.

 

GLEBY I SIEDLISKA

Pod względem gatunku panującego w drzewostanach, lasy olsztyńskie można podzielić na trzy rejony. Największy z nich, obejmujący Kurpie oraz południowe części Warmii, Mazur, to rejon z drzewostanami sosnowymi. W części północnej przeważają dąb i świerk pospolity. W zachodniej części występuje buk. W ujęciu statystycznym gatunkiem dominującym w olsztyńskich lasach jest sosna. Pozostałe gatunki zajmują: Brz - 10%, Db, Kl, Wz, Js - 8%, Ol, Św - po 6%, Bk - 4%.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KUPIMY TWÓJ LAS

KUPIMY TWÓJ LAS

Nadleśnictwo Ciechanów informuje o chęci zakupu lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia.

Każdą osobę będącą właścicielem lasu położonego na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Ciechanów (sprawdź to na stronie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy) prosimy o dostarczenie oferty sprzedaży lasu- w załaczniku. Ofertę można dostarczyć osobiście, przesłać pocztą bądź elektronicznie na adres: ciechanow@olsztyn.lasy.gov.pl.

Następie Nadleśnictwo określa czy zaproponowany do sprzedaży grunt jest wolny od obciążeń. Stan własności nieruchomości jej obciążenia i inne dane ocenimy wg danych zawartych w Elektronicznej Księdze Wieczystej na https://ekw.ms.gov.pl . Upewnij się, że dane tam przedstawione są aktualne. Kolejny aspekt to przydatność w prowadzeniu gospodarki lesnej. 

Jeżeli konieczne będzie dostarczenie dodatkowych dokumentów, poinforumujemy o tym właściciela W przypadku pozytywnego rozpatrzenia oferty sprzedaży wystapimy z prośbą o dostarczenie następujących, aktualnych dokumentów:

  • wypis z ewidencji gruntów,
  • wyrys z mapy ewidencyjnej,
  • zaświadczenie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
  • porozumienie pomiędzy stronami o pokryciu kosztów wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego w razie wycofania się zbywcy z transakcji po zleceniu tej wyceny przez Nadleśnictwo.

Nabycie nieruchomości może dojść  do skutku po uzyskaniu przez Nadleśniczego zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. W dalszej kolejności Nadleśnictwo zleca wycenę nieruchomości – cena nabycia nie może być wyższa niż  wartość wynikająca z wyceny.

Po uzgodnieniu ceny sprzedaży następuje finalizacja transakcji u notariusza.

Koszty notarialne pokrywa Nadleśnictwo.