Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

Nadleśnictwo Ciechanów prowadzi gospodarkę łowiecką razem z kołami łowieckimi w oparciu o roczne plany łowieckie  i wieloletnie plany hodowlane. Na terenie Nadleśnictwa gospodaruje 19 kół łowieckich na 21 obwodach w ramach rejonu hodowlanego Północne Mazowsze nr 5. 

Nadleśnictwo Ciechanów zarządza bezpośrednio Ośrodkiem Hodowli Zwierzyny – (obwód nr 105), który obejmuje największy kompleks leśny – Uroczysko Lekowo. Powierzchnia całkowita obwodu wynosi 4299.99 ha w tym 1877 ha stanowią lasy (45% powierzchni całkowitej).

Cechą wyróżniającą obwodu jest bardzo silna populacja daniela. Liczebność tego gatunku szacowana jest na ponad 100 osobników.

W sezonie 2006/2007 Nadleśnictwo rozpoczęło hodowlę zagrodową zająca. Celem podjętych działań jest wzmocnienie i odtworzenie lokalnych populacji gatunku.

Nadleśnictwo prowadzi również systematyczne działania związane z wzmacnianiem populacji zwierzyny drobnej. Realizuje to przez poprawianie warunków bytowych (zakładanie remiz śródpolnych i zadrzewień), dokarmianie oraz zasiedlanie osobnikami pochodzącymi z hodowli.

 

Zapoznaj się z ofertą łowiecką nadleśnictwa.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny

Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny

 

JPSS

Corocznym działaniem pozwalającym na ocenę zagrożenia drzewostanów sosnowych ze strony szkodników pierwotnych jest  poszukiwanie ich późną jesienią. Najlepszym momentem wykonania JPSS, jak sama nazwa wskazuje, jest jesień przed wystąpieniem mrozów i opadów śniegu. Dokładną datę JPSS określa Zespół Ochrony Lasu (ZOL) na podstawie wieloletnich obserwacji.

W drzewostanach z przewagą sosny powyżej 20 roku życia, w wyznaczonych partiach kontrolnych wybiera się jedno drzewo. Poszukiwania prowadzone są metodą podokapową. Po wyznaczeniu obrysu rzutu korony należy przeszukać ściółkę, aż do pnia drzewa. Oprócz poszukiwań w gruncie należy również dokonać lustracji pnia do wysokości 1,5 m w celu odnalezienia ewentualnych kokonów boreczników.

Żerowanie większej ilości owadów na liściach drzew doprowadza do ich dotkliwego ubytku czyli defoliacji, osłabiając w ten sposób drzewo i narażając na atak szkodników wtórnych.

Jesienne poszukiwaniu mają na celu określenie zagrożenia w roku kolejnym ze strony:

  • strzygonia choinówka – Panolis flammea (Den. et Schiff.),
  • poproch cetyniak – Bupalus piniaria (L.),
  • siwiotek borowiec– Hyloicus pinastri (L.)
  • barczatka sosnówka – Dendrolimus pini (L.)
  • osnuja gwiaździsta – Acantholyda posticalis Mats.
  • borecznikowate- (Diprionidae)

Zebrane i oznaczone okazy przesyłane są do właściwego terytorialnie ZOL.

Zespół Ochrony Lasu określa możliwość wystąpienia gradacji w kolejnym roku oraz stopień ewentualnego zagrożenia drzewostanów nadleśnictwa.