Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Edukacja leśna ma na celu zapoznanie dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z zasadami działania zrównoważonej gospodarki leśnej. Priorytetem Lasów Państwowych jest rozpowrzechnanie wiedzy o ochronie przyrody, ochronie lasu, jego hodowli i racjonalnym gospodarowaniu zasobami leśnymi.
 
Dzialania te pozwalają uczestnikom zajęć prowadzonych przez doświadczonych leśników otworzyć się na las, dostrzec korzyści płynące ze spędzania czasu na łonie natury oraz zjednoczyć się w walce o dobro i przyszłość lasów.
 
OBIEKTY EDUKACYJNE W NADLEŚNICTWIE CIECHANÓW
 

Leśna ścieżka przyrodnicza

Ścieżka przyrodniacza ma długość około 1 km, zaczyna się i kończy w pobliżu miejsca postoju pojazdów, gdzie bezpiecznie można pozostawić swój samochód. Trasa przemarszu jest trasą łatwą i dostępną dla osób nawet o niskim przygotowaniu fizycznym. Na trasie ścieżki umieszczono tablice tematyczne w celu zilustrowania różnych zagadnień. Jednym z obiektów na trasie ścieżki, wykonanych przez człowieka, jest remiza leśna, która stanowi niewielką lukę  we wnętrzu drzewostanu, obsadzoną miododajnymi krzewami i drzewami, często obradzającymi owocami. Miejsce to tworzone jest jako przyszłe środowisko życia pożytecznych owadów i drobnych ptaków, które korzystnie wpływają na stan zdrowotny lasu. Integralną częścią ścieżki dydaktycznej są miejsca do odpoczynku, w których rozmieszczono urządzenia rekreacyjne - ławy, stoły, wiaty. Punkty te zostały połączone z przystankami tematycznymi, które pozwalają przeprowadzić plenerowe pogadanki i dyskusje.
 

 

Na początku ścieżki znajduje się miejsce pamięci narodowej. Na obszarze tym hitlerowcy stracili setki osób z całej Ziemi Ciechanowskiej. Tutaj również pochowano w zbiorowej mogile bezimienne ofiary faszystowskiego terroru. Trasę ścieżki kończy duże miejsce na ognisko, które planowane jest w formie półkolistej wiaty otaczającej palenisko. 

 

Izba edukacyjna w zabytkowej leśniczówce w Bardonkach

W byłej kancelarii leśnictwa w leśniczówce Bardonki znajduje się sala edukacyjna (zielona klasa) wyposażona w tablice tematyczne, mikroskopy wraz z praparatami, gabloty, w których podziwiać można owady, zabytkowe leśne eksponaty i wiele innych.
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Międzynarodowy Dzień Jeża

Międzynarodowy Dzień Jeża

Listopad to miesiąc, w którym większość jeży zapadła już w sen zimowy, ale to właśnie dziś obchodzimy ich święto. W Nadleśnictwie Ciechanów postanowiliśmy z pomocą Asfaltlovych Dzików uczcić to święto i obdarować nasze ciechanowskie jeże prezentami.

Przy leśniczówkach, siedzibie nadleśnictwa, Przedszkolu Samorządowym im. Misia Uszatka oraz kilku innych wybranych punktach już w połowie października zostały umieszczone domki hibernacyjne dla jeży przekazane przez ich twórców- Przedszkolaki, Uczniów, Pracowników Nadleśnictwa.

W Polsce występują dwa gatunki jeży: wschodni (Erinaceus concolor) i europejski (Erinaceus europaeus).  Długość ich ciała sięga do 30cm, a waga waha się w zależności od pory roku. Przed hibernacją może to być nawet 2 kg, a po przezimowaniu spaść o ponad połowę.

Lato jest porą, w której jeże intensywnie żerują, aby zgromadzić zapasy tłuszczu przed zapadnięciem w sen zimowy. Drapieżniki te chętnie zjadają owady, dżdżownice, a nawet niewielkie gryzonie czy jaja ptaków. Wyobrażenie o tym, że na grzbiecie noszą jabłka mija się z prawdą, co nie oznacza, że jeże nie wzbogacają swojej diety o owoce. W poszukiwaniu pokarmu jednej nocy są w stanie przejść nawet 3 km.

Gdy temperatura otoczenia spada do ok. 10⁰C jeże zaczynają odczuwać senność, która związana jest ze spowolnieniem funkcji życiowych takich szybkość pracy serca, przemiana materii i oddech. Wtedy poszukują odpowiedniego miejsca do przezimowania. Chętnie wybierają sterty liści, gałęzi, miejsca nor innych zwierząt. W czasie snu zimowego ilość uderzeń serca spada ze 180 do 20 na minutę.

Jak pomóc jeżom w tym ciężkim dla nich okresie?

- pozostawmy w swoim ogrodzie opadłe liście oraz gałęzie, to idealne miejsce na sen zimowy

- wypalanie pozostałości po jesiennych porządkach, może być zabójcze dla jeży, unikajmy tego

- z kilku desek i przy odrobinie wolnego czasu można zbudować domek hibernacyjny dla jeży, będzie on bezpieczny i ciepły dla przyszłego lokatora