Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Edukacja leśna ma na celu zapoznanie dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z zasadami działania zrównoważonej gospodarki leśnej. Priorytetem Lasów Państwowych jest rozpowrzechnanie wiedzy o ochronie przyrody, ochronie lasu, jego hodowli i racjonalnym gospodarowaniu zasobami leśnymi.
 
Dzialania te pozwalają uczestnikom zajęć prowadzonych przez doświadczonych leśników otworzyć się na las, dostrzec korzyści płynące ze spędzania czasu na łonie natury oraz zjednoczyć się w walce o dobro i przyszłość lasów.
 
OBIEKTY EDUKACYJNE W NADLEŚNICTWIE CIECHANÓW
 

Leśna ścieżka przyrodnicza

Ścieżka przyrodniacza ma długość około 1 km, zaczyna się i kończy w pobliżu miejsca postoju pojazdów, gdzie bezpiecznie można pozostawić swój samochód. Trasa przemarszu jest trasą łatwą i dostępną dla osób nawet o niskim przygotowaniu fizycznym. Na trasie ścieżki umieszczono tablice tematyczne w celu zilustrowania różnych zagadnień. Jednym z obiektów na trasie ścieżki, wykonanych przez człowieka, jest remiza leśna, która stanowi niewielką lukę  we wnętrzu drzewostanu, obsadzoną miododajnymi krzewami i drzewami, często obradzającymi owocami. Miejsce to tworzone jest jako przyszłe środowisko życia pożytecznych owadów i drobnych ptaków, które korzystnie wpływają na stan zdrowotny lasu. Integralną częścią ścieżki dydaktycznej są miejsca do odpoczynku, w których rozmieszczono urządzenia rekreacyjne - ławy, stoły, wiaty. Punkty te zostały połączone z przystankami tematycznymi, które pozwalają przeprowadzić plenerowe pogadanki i dyskusje.
 

Na początku ścieżki znajduje się miejsce pamięci narodowej. Na obszarze tym hitlerowcy stracili setki osób z całej Ziemi Ciechanowskiej. Tutaj również pochowano w zbiorowej mogile bezimienne ofiary faszystowskiego terroru. Trasę ścieżki kończy duże miejsce na ognisko, które planowane jest w formie półkolistej wiaty otaczającej palenisko.

Izba edukacyjna w zabytkowej leśniczówce w Bardonkach

W byłej kancelarii leśnictwa w leśniczówce Bardonki znajduje się sala edukacyjna (zielona klasa) wyposażona w tablice tematyczne, mikroskopy wraz z praparatami, gabloty, w których podziwiać można owady, zabytkowe leśne eksponaty i wiele innych.
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Noga z gazu!

Noga z gazu!

Jakie są przyczyny wypadków z udziałem zwierząt leśnych? Co zrobić w razie kolizji? Co z odszkodowaniem?

Stale rosnące natężenie ruchu drogowego, liczby pojazdów oraz fragmentaryzacja kompleksów leśnych na potrzeby poprawy komfortu komunikacyjnego przyczynia się do zwiększającej się liczby wypadków z udziałem zwierząt leśnych. Niestety statystyki nie są dokładne, gdyż zaledwie co czwarta kolizja zostaje zgłoszona odpowiednim służbom. Zgłoszenia dotyczą najczęściej większych zwierząt tj. łosie, jelenie, sarny czy dziki, wynika to z dużych strat materialnych. Potrącenia mniejszych zwierząt najczęściej pozostają anonimowe, a służby nie są o nich informowane.

O dużym prawdopodobieństwie pojawienia się zwierząt na drodze możemy mówić przez cały rok, natomiast zwiększona aktywność i migracja występuje wiosną oraz jesienią. Niebezpieczeństwo kolizji drogowej występuje nie tylko w obszarze kompleksów leśnych, ale także pośród łąk i pól.

Jak uniknąć kolizji oraz co zrobić, gdy do niej dojdzie?

W miejscach wykorzystywanych przez zwierzęta do przemieszczania się czyli tzw. korytarzy ekologicznych, najczęściej stosowane jest oznaczenie znakiem A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta”. Nie należy jednak tracić czujności w przypadku, gdy takie oznakowanie nie występuje. W czasie wzmożonej aktywności zwierząt czyli w nocy oraz nad ranem należy zmniejszyć prędkość, co pozwoli na szybsza reakcję czyli hamowanie. Należy również obserwować pobocza, odbijające się w oczach zwierząt światła reflektorów działają jak swojego rodzaju odblask informujący kierowcę o zwierzęciu na drodze lub rowie, które może wtargnąć pod pojazd. Pamiętać należy również o stadności zwierząt, zwykle kiedy widzimy przemieszczające się przez drogę pojedyncze zwierzę możemy spodziewać się kolejnych. Jeżeli zwierzę stoi na drodze nie należy płoszyć go klaksonem, omijać, najlepiej poczekać aż zejdzie z drogi.

W przypadku, gdy nie udało się uniknąć kolizji należy podjąć działania, do których zobowiązuje nas Ustawa o Ochronie Zwierząt i mówi „kierowca, który potrącił zwierzę jest zobowiązany udzielić pomocy lub powiadomić odpowiednie służby”. W pierwszej kolejności należy zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu, użyć kamizelki odblaskowej i wystawić trójkąt ostrzegawczy. Następnie powiadomić należy policję lub straż miejską. W następnej kolejności wezwany zostanie na miejsce weterynarz, który zdecyduje czy zwierzęciu można pomóc czy należy zakończyć jego cierpienie. Pamiętajmy, żeby nie zostawiać potrąconych zwierząt na pastwę losu. Często cierpią one wiele godzin z powodu doznanych obrażeń.

Kiedy należy się odszkodowanie?

W przypadku, gdy droga oznaczona jest znakiem ostrzegawczym „Uwaga dzikie zwierzęta” jedyna forma rekompensaty może być wypłacona z posiadanego AC. Gdy nie ma takiego znaku można starać się o odszkodowanie od zarządcy drogi. Warto w tym celu sporządzić relacje fotograficzną, należy udowodnić niedopełnienie obowiązków w sprawowaniu pieczy nad drogą. W przypadku, gdy w pobliżu odbywało się polowanie o odszkodowanie występuje się do zarządcy obwodu łowieckiego.