Wydawca treści Wydawca treści

Ośrodek Hodowli Zwierzyny

Ośrodek Hodowli Zwierzyny Nadleśnictwa Ciechanów
położony jest na terenie leśnictw Lekowo i Rydzewo, gospodarowany jest w ramach jednego obwodu łowieckiego nr 105. Jego powierzchnia ogólna wynosi 4 352 ha, z czego 1 877 ha to grunty leśne, pozostała część stanowią grunty rolne.
Występująca zwierzyna gruba to: dzik, jeleń szlachetny, sarna. Gatunkiem charakterystycznym OHZ jest daniel zwyczajny.

 

Do dyspozycji są pokoje gościnne w leśniczówce "Bogdanka", zlokalizowanej w malowniczym kompleksie leśnym "Uroczysko Lekowo".

Centralnym miejscem kwatery myśliwskiej jest przestronna sala kominkowa. W kwaterze oferowanych jest 5 miejsc noclegowych. W ofercie noclegowej znajdują się pokoje z łazienką: jeden pokój 1-osobowy oraz dwa 2-osobowe. Podczas pobytu zapewnione jest wyżywienie. Specjalnością kuchni są potrawy z dziczyzny.

 

Informacje o polowaniach i zakwaterowaniu:

Arkadiusz Wenda tel. 694 466 063

 

Leśniczówka "Bogdanka"

Pniewo Czeruchy 46

06-461 Regimin


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny

Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny

 

JPSS

Corocznym działaniem pozwalającym na ocenę zagrożenia drzewostanów sosnowych ze strony szkodników pierwotnych jest  poszukiwanie ich późną jesienią. Najlepszym momentem wykonania JPSS, jak sama nazwa wskazuje, jest jesień przed wystąpieniem mrozów i opadów śniegu. Dokładną datę JPSS określa Zespół Ochrony Lasu (ZOL) na podstawie wieloletnich obserwacji.

W drzewostanach z przewagą sosny powyżej 20 roku życia, w wyznaczonych partiach kontrolnych wybiera się jedno drzewo. Poszukiwania prowadzone są metodą podokapową. Po wyznaczeniu obrysu rzutu korony należy przeszukać ściółkę, aż do pnia drzewa. Oprócz poszukiwań w gruncie należy również dokonać lustracji pnia do wysokości 1,5 m w celu odnalezienia ewentualnych kokonów boreczników.

Żerowanie większej ilości owadów na liściach drzew doprowadza do ich dotkliwego ubytku czyli defoliacji, osłabiając w ten sposób drzewo i narażając na atak szkodników wtórnych.

Jesienne poszukiwaniu mają na celu określenie zagrożenia w roku kolejnym ze strony:

  • strzygonia choinówka – Panolis flammea (Den. et Schiff.),
  • poproch cetyniak – Bupalus piniaria (L.),
  • siwiotek borowiec– Hyloicus pinastri (L.)
  • barczatka sosnówka – Dendrolimus pini (L.)
  • osnuja gwiaździsta – Acantholyda posticalis Mats.
  • borecznikowate- (Diprionidae)

Zebrane i oznaczone okazy przesyłane są do właściwego terytorialnie ZOL.

Zespół Ochrony Lasu określa możliwość wystąpienia gradacji w kolejnym roku oraz stopień ewentualnego zagrożenia drzewostanów nadleśnictwa.