Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Główny cel gospodarki leśnej stanowi zapewnienie trwałości lasu i ciągłości jego wielofunkcyjnej roli w zagospodarowaniu przestrzennym kraju. Istotne jest stopniowe osiągnięcie stanów równowagi dynamicznej w ekosystemach leśnych. Gospodarka leśna jest prowadzona w sposób zrównoważony pozwalający pogodzić potrzeby społeczne związane z realizacją produkcji drewna oraz pozaprodukcyjnych funkcji lasu z jednoczesnym zachowaniem jego trwałości i ciągłości.

    
Hodowla lasu obejmuje:

- Gospodarkę nasienną, która zajmuje się dostarczeniem odpowiedniej liczby nasion o najlepszej jakości. Wszystkie sadzonki produkowane są z nasion o znanym pochodzeniu.
- Gospodarkę szkółkarską - większość sadzonek produkowanych na szkółce stanowią podstawowe gatunki lasotwórcze: sosna, świerk, brzoza, olsza i dąb
- Pielęgnowanie lasu

pielęgnowanie gleby - polega na ograniczaniu rozwoju chwastów oraz samorzutnie zasianych gatunków drzew i krzewów poprzez ich wykaszanie, motyczenie wokół sadzonek, lub wydeptywanie chwastów

czyszczenia wczesne w fazie uprawy i czyszczenia późne w fazie młodnika - to zabieg mający charakter negatywny. Polega na usuwaniu osobników niepożądanych, nadmiernie rozwiniętych, przerośniętych, niezgodnych z przyjętym składem gatunkowym uprawy dostosowanym optymalnie do lokalnych warunków glebowych. Zabiegi te pozwalają na równomierny rozwój całej uprawy

trzebieże wczesne i trzebieże późne - to zabiegi mające charakter pozytywny. Celem ich jest wybranie najlepiej rokujących egzemplarzy oraz usunięcie osobników przeszkadzających w ich dalszym rozwoju. W wyniku tych zabiegów rozluźnia się sklepienie koron drzew co umożliwia dalszą rozbudowę koron pozostałych drzew. Zwiększa się ilość światła docierającą do dolnych warstw lasu przez co rozwija się runo i warstwa krzewiasta (podszyt).

- Zagospodarowanie rębne - określa zasady wykonywania całego zespołu czynności, które mają na celu pozyskanie drzew dojrzałych w taki sposób aby stworzyć najkorzystniejsze warunków do odnowienia i rozwoju nowego pokolenia drzew, kształtowania odpowiedniej budowy drzewostanu, zapewnienia naturalnej różnorodności biologicznej i trwałości w zmieniających się warunkach środowiska.

 

Prace leśne [ha]

2020

Odnowienie zrębów zupełnych

20,53

- w tym odnowienia naturalne 

10,51

Odnowienia po rębniach złożonych

55,02

Odnowienia halizn i płazowin

 

Zalesienia gruntów porolnych

 

Odnowienia pod osłoną drzewostanu- wprowadzenie II piętra

 

Poprawki

3,76

Pielęgnowanie upraw

306,80

Wprowadzanie podszytów

 

Czyszczenia późne

145,85

Trzebieże wczesne

98,58

Trzebieże późne

531,98

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Daniel Zwyczajny w Nadleśnictwie Ciechanów

Daniel Zwyczajny w Nadleśnictwie Ciechanów

Daniel zwyczajny (Dama dama) to średniej wielkości ssak z rodziny jeleniowatych, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli fauny polskich lasów. Dorosłe samce, zwane bykami, osiągają długość ciała od 130 do 150 cm, a ich wysokość w kłębie wynosi do 110 cm. Masa ciała byków może dochodzić nawet do 100 kg, podczas gdy łanie (samice) ważą średnio 55 kg. Jedną z cech wyróżniających daniela spośród innych jeleniowatych jest jego poroże – szerokie, łopatowate rogi, które mogą ważyć nawet 7 kg.

Sierść daniela zmienia się zależnie od pory roku – latem zwierzę ma ubarwienie rudobrązowe, z wyraźnymi białymi plamami i ciemną smugą biegnącą wzdłuż kręgosłupa. Zimą jego sierść przyjmuje odcień szaro-popielaty, a plamy zanikają.

Daniele żyją w stadach zwanych chmarami, których strukturą zarządza zazwyczaj doświadczona łania. Chmara składa się z łań z cielętami, młodych osobników obu płci oraz – w okresie godowym – byków. Poza sezonem rui samce prowadzą samotniczy tryb życia lub tworzą małe grupy. Okres godowy, zwany bekowiskiem, przypada na październik i listopad. W tym czasie byki wydają charakterystyczne dźwięki przypominające chrapanie, które mają na celu przyciągnięcie łań i odstraszenie rywali. W przeciwieństwie do rykowiska jeleni, bekowisko danieli jest mniej intensywne, a fizyczne starcia między samcami zdarzają się rzadko, głównie gdy różnice w sile i kondycji są wyraźne.

Po ciąży trwającej około 220–230 dni, łania rodzi zwykle jedno, rzadziej dwa cielęta, które już po tygodniu zaczynają podążać za matką. Młode karmione są mlekiem do kolejnego sezonu rui, a dojrzałość płciową osiągają w wieku 2–3 lat. Byki często przystępują do rozrodu dopiero po pełnej dojrzałości fizycznej, czyli około 5 roku życia.

Daniel jest gatunkiem o dużych zdolnościach adaptacyjnych. W Polsce występuje głównie w borach mieszanych i liściastych, zwłaszcza tam, gdzie lasy graniczą z otwartymi przestrzeniami, takimi jak łąki czy pola uprawne. Unika terenów podmokłych i bagiennych, ponieważ jest przystosowany do suchych, śródziemnomorskich siedlisk.

Jest roślinożercą, którego dieta zmienia się w zależności od pory roku. Latem preferuje trawy oraz liście jeżyny i bluszczu, a jesienią i zimą żywi się korą drzew, pędami roślin iglastych, żołędziami, bukwią i kasztanami.

Daniele mają niewielkie wymagania siedliskowe i są aktywne w ciągu dnia, co czyni je atrakcyjnymi dla miłośników przyrody i obserwatorów dzikich zwierząt. W małych kompleksach leśnych, które nie nadają się do hodowli jelenia szlachetnego, daniel często zajmuje ekologiczną niszę.

Współczesna hodowla danieli w Polsce prowadzona jest w sposób zrównoważony. W ośrodkach leśnych monitoruje się stan zdrowia i liczebność populacji, a także kontroluje się ich żerowanie, by zapobiec nadmiernemu uszkadzaniu roślinności.

W Nadleśnictwie Ciechanów daniela zwyczajnego można spotkać na terenie leśnictw Lekowo oraz Rydzewo, gdzie znajduje się ośrodek hodowli zwierzyny. W tych rejonach daniel zwyczajny jest jednym z gatunków charakterystycznych, a miłośnicy przyrody mają okazję obserwować ten gatunek w lasach naszego regionu.

Zdjęcia autorstwa Miłosz Pogorzelski