Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Położenie geograficzne i administracyjne Nadleśnictwa Ciechanów.

Nadleśnictwo Ciechanów położone jest w północnej części województwa mazowieckiego i obejmuje swym zasięgiem 1362 km2. Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa wynosi 11300,37ha, w tym lasy stanowią 11116,93ha. Nadleśnictwo Ciechanów sprawuje także nadzór nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa położonych na terenie powiatów: ciechanowskiego, płońskiego, mławskiego i przasnyskiego
Zarządzane przez nadleśnictwo grunty wchodzą w skład 4 powiatów i 14 gmin : 
- powiat ciechanowski – gminy: Ciechanów, Miasto Ciechanów, Gołymin Ośrodek, Glinojeck, Miasto Glinojeck, Grudusk, Ojrzeń, Opinogóra Górna, Regimin, Sońsk, 
- powiat mławski – gminy: Stupsk, Strzegowo, 
- powiat przasnyski - gmina Krasne, 
- powiat płoński - gmina Raciąż.
 
Nadleśnictwo Ciechanów bezpośrednio graniczy z 3 nadleśnictwami z RDLP Olsztyn, 2 nadleśnictwami z RDLP Warszawa oraz 1 nadleśnictwem z RDLP Łódź. Są to: 
- Nadleśnictwo Dwukoły – od strony północnej– zachodniej. 
- Nadleśnictwo Przasnysz – od strony północno – wschodniej. 
- Nadleśnictwo Parciaki – od strony wschodniej. 
- Nadleśnictwo Pułtusk – od strony południowej – wschodniej. 
- Nadleśnictwo Płońsk – od strony południowej. 
- Nadleśnictwo Płock – od strony południowo – zachodniej.
 
Nadleśnictwo posiada jeden obręb, który podzielony został na 10 leśnictw. 
-Leśnictwo Szulmierz
-Leśnictwo Dunaj
-Leśnictwo Rydzewo
-Leśnictwo Lekowo
-Leśnictwo Raciąż
-Leśnictwo Sójki
-Leśnictwo Bardonki
-Leśnictwo Gołoty
-Leśnictwo Ościsłowo
-Leśnictwo Luszewo
 
Nadleśnictwo Ciechanów położone jest w IV Krainie Mazowiecko - Podlaskiej w Dzielnicy 1 Niziny Północno – Mazowieckiej, Mezoregion Wysoczyzny Ciechanowsko - Płońskiej. Na obszarze mezoregionu Równiny Raciąskiej dominuje krajobraz tarasów rzecznych z wydmami śródlądowymi. Ta część Nadleśnictwa położona jest na przedpolu zlodowacenia Bałtyckiego, która w fazie leszczyńskiej i poznańskiej stanowiła szlak odpływu wód glacjofluwialnych. Powierzchnia jest tam pokryta piaskami, które częściowo uległy zwydmieniu. Pozostała część Nadleśnictwa obejmuje obszary moreny czołowej i dennej, zbudowanej głównie z piasków polodowcowych z głazami narzutowymi oraz z glin zwałowych. Charakterystyczną cechą mezoregionu Wzniesień Mławskich są wysokie wały kemowe i morenowe.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Międzynarodowy Dzień Jeża

Międzynarodowy Dzień Jeża

Listopad to miesiąc, w którym większość jeży zapadła już w sen zimowy, ale to właśnie dziś obchodzimy ich święto. W Nadleśnictwie Ciechanów postanowiliśmy z pomocą Asfaltlovych Dzików uczcić to święto i obdarować nasze ciechanowskie jeże prezentami.

Przy leśniczówkach, siedzibie nadleśnictwa, Przedszkolu Samorządowym im. Misia Uszatka oraz kilku innych wybranych punktach już w połowie października zostały umieszczone domki hibernacyjne dla jeży przekazane przez ich twórców- Przedszkolaki, Uczniów, Pracowników Nadleśnictwa.

W Polsce występują dwa gatunki jeży: wschodni (Erinaceus concolor) i europejski (Erinaceus europaeus).  Długość ich ciała sięga do 30cm, a waga waha się w zależności od pory roku. Przed hibernacją może to być nawet 2 kg, a po przezimowaniu spaść o ponad połowę.

Lato jest porą, w której jeże intensywnie żerują, aby zgromadzić zapasy tłuszczu przed zapadnięciem w sen zimowy. Drapieżniki te chętnie zjadają owady, dżdżownice, a nawet niewielkie gryzonie czy jaja ptaków. Wyobrażenie o tym, że na grzbiecie noszą jabłka mija się z prawdą, co nie oznacza, że jeże nie wzbogacają swojej diety o owoce. W poszukiwaniu pokarmu jednej nocy są w stanie przejść nawet 3 km.

Gdy temperatura otoczenia spada do ok. 10⁰C jeże zaczynają odczuwać senność, która związana jest ze spowolnieniem funkcji życiowych takich szybkość pracy serca, przemiana materii i oddech. Wtedy poszukują odpowiedniego miejsca do przezimowania. Chętnie wybierają sterty liści, gałęzi, miejsca nor innych zwierząt. W czasie snu zimowego ilość uderzeń serca spada ze 180 do 20 na minutę.

Jak pomóc jeżom w tym ciężkim dla nich okresie?

- pozostawmy w swoim ogrodzie opadłe liście oraz gałęzie, to idealne miejsce na sen zimowy

- wypalanie pozostałości po jesiennych porządkach, może być zabójcze dla jeży, unikajmy tego

- z kilku desek i przy odrobinie wolnego czasu można zbudować domek hibernacyjny dla jeży, będzie on bezpieczny i ciepły dla przyszłego lokatora