Web Content Display
Program "Zanocuj w lesie" w Ciechanowie!
Program "Zanocuj w lesie" rusza już 1 maja!
Mazowieckie lasy mogą powitać pasjonatów bushcraftu i surwiwalu w ramach programu, który daje możliwość obcowania z naturą zarówno doświadczonym wędrowcom jak i osobom, które dopiero zamierzają zacząć spędzać czas w lesie nie tylko za dnia, ale też w nocy. Nie znajdziecie tutaj wielkomiejskich chodniczków, wiat czy innych udogodnień, tylko Wy i las. Na terenie Nadleśnictwa Ciechanów wybraliśmy dwa miejsca, gdzie bezpiecznie i legalnie będzie można rozbić namiot i przenocować. Na terenie leśnictwa Gołoty oraz Dunaj wyznaczone zostały najatrakcyjniejsze obszary znajdujące się w pobliżu rzek, dające możliwość obozowania w urokliwym i dogodnym zarazem miejscu.
Lokalizacja widoczna jest na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- Regulaminem korzystania z obszaru [w załączniku]
- Miejsca do rozpalenia ognisk wyznaczone zostały w dwóch miejscach:
- Leśnictwo Dunaj: oddział leśny 65-k,
współrzędne: 52°58`10.1``N 20°29`56``E przy miejscu postoju - Leśnictwo Gołoty: oddział leśny 411-j,
współrzędne: 52°49`29.1``N 20°33`45``E
Nadleśnictwo zapewnia określoną ilość drewna do wykorzystania w celu rozpalenia ogniska w ramach lokalnych możliwości. Pozyskiwanie drewna na własną rękę jest zabronione.
- Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
- Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/
- Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu [oznaczone są żółtymi tablicami, nie lekceważ ich].
- Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków [informacje pojawiać się będą na stronie głównej].
- W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
- terminy polowań zbiorowych [pojawiać się będą na stronie głównej lub w linku do strony KŁ],
- Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [w załączniku] oraz przesłanie go na adres [ciechanow@olsztyn.lasy.gov.pl] nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Piotr Sarnowski tel. 501 419 169
Nadleśnictwo Ciechanów przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Asset Publisher
KONSULTACJE SPOŁECZNE
KONSULTACJE SPOŁECZNE
Nadleśnictwo Ciechanów zaprasza do konsultacji społecznych dotyczących obszarów HCV oraz obszarów referencyjnych.
Obszary o szczególnych wartościach ochronnych (HCV) – to strefy i przestrzenie fizyczne posiadające szczególne wartości ochronne lub są potrzebne do istnienia i utrzymania szczególnych wartości ochronnych. Identyfikacja obszarów oparta jest na podstawie dokumentu „Krajowych Ram Szczególnych Wartości Ochronnych dla Polski” stanowiącego Załącznik I do Przejściowego Standardu Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC dla Polski [FSC-STD-POL-02-2024].
Wyróżnia ona następujące szczególne wartości ochronne:
1. HCV 1 – Różnorodność gatunkowa. Koncentracja różnorodności biologicznej z uwzględnieniem gatunków endemicznych oraz gatunków rzadkich i zagrożonych, która jest znacząca na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym.
2. HCV 2 – Ekosystemy i mozaiki na poziomie krajobrazu. Nienaruszone krajobrazy leśne oraz ekosystemy i mozaiki ekosystemów występujące na poziomie krajobrazu, które są znaczące na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym, które dodatkowo zawierają zdolne do przeżycia populacje większości naturalnie występujących gatunków, z ich naturalnym wzorem rozmieszczenia i zagęszczenia
3. HCV 3 – Ekosystemy i siedliska. Rzadkie lub zagrożone ekosystemy, siedliska lub ostoje.
4. HCV 4 – Kluczowe usługi ekosystemów. Podstawowe usługi ekosystemów w sytuacjach kluczowych, włączając w to ochronę zlewni wodnych i kontrolę erozji wrażliwych gleb i zboczy.
5. HCV 5 – Potrzeby społeczności lokalnych. Miejsca i zasoby o fundamentalnym znaczeniu dla zaspokojenia podstawowych potrzeb społeczności lokalnych lub ludności rdzennej (w zakresie środków do życia, odżywiania, wody) zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności.
6. HCV 6 – Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o globalnym lub krajowym znaczeniu kulturowym, archeologicznym lub historycznym i/lub kluczowym znaczeniu kulturowym, ekologicznym, ekonomicznym lub religijnym/uświęconym dla tradycyjnej kultury lokalnych społeczności lub ludności rdzennej, zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności lub ludności rdzennej.
Powierzchnie referencyjne: Fragmenty Jednostki Gospodarowania wyznaczone w celu zachowania lub przywrócenia ekosystemu, który naturalnie występowałby w tym regionie geograficznym. Powierzchnie referencyjne (stosownie do ich planów ochrony o ile istnieją) są trwale pozostawione bez ingerencji w stanie naturalnym, z wyjątkiem działań podyktowanych nadrzędnymi wymogami bezpieczeństwa publicznego (z pozostawieniem drewna na gruncie). W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się działania mające na celu przywrócenie powierzchni do bardziej naturalnych warunków.
Zgodnie z Przejściowym Standardem Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC dla Polski (FSCSTD-POL-02-2024 https://pl.fsc.org/pl-pl/media/fsc-std-pol-02-2024-pl-przejsciowy-standard-odpowiedzialnej-gospodarki-lesnej-fsc-dla-polski) Nadleśnictwo Ciechanów wyznaczyło obszary HCV i obszary referencyjne – zgodnie z załącznikami mapowymi oraz zestawieniem tabelarycznym.
W celu wzięcia udziału w konsultacjach prosimy o wypełnienie załączonego formularza i przesłanie na adres e-mail ciechanow@olsztyn.lasy.gov.pl lub pocztą tradycyjną: Nadleśnictwo Ciechanów, ul. Płocka 21c, 06-400 Ciechanów.
Uwagi oraz wnioski można zgłaszać do 31.07.2025 r.