Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Program "Zanocuj w lesie" w Ciechanowie!

Program "Zanocuj w lesie" rusza już 1 maja!

 

Mazowieckie lasy mogą powitać pasjonatów bushcraftu i surwiwalu w ramach programu, który daje możliwość obcowania z naturą zarówno doświadczonym wędrowcom jak i osobom, które dopiero  zamierzają zacząć spędzać czas w lesie nie tylko za dnia, ale też w nocy. Nie znajdziecie tutaj wielkomiejskich chodniczków, wiat czy innych udogodnień, tylko Wy i las. Na terenie Nadleśnictwa Ciechanów wybraliśmy dwa miejsca, gdzie bezpiecznie i legalnie będzie można rozbić namiot i przenocować. Na terenie leśnictwa Gołoty oraz Dunaj wyznaczone zostały najatrakcyjniejsze obszary znajdujące się w pobliżu rzek, dające możliwość obozowania w urokliwym i dogodnym zarazem miejscu.

Lokalizacja widoczna jest na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru [w załączniku]
  2. Miejsca do rozpalenia ognisk wyznaczone zostały w dwóch miejscach:
  • Leśnictwo Dunaj: oddział leśny 65-k,
    współrzędne: 52°58`10.1``N 20°29`56``E przy miejscu postoju
  • Leśnictwo Gołoty: oddział leśny 411-j,
    współrzędne: 52°49`29.1``N 20°33`45``E

Nadleśnictwo zapewnia określoną ilość drewna do wykorzystania w celu rozpalenia ogniska w  ramach lokalnych możliwości. Pozyskiwanie drewna na własną rękę jest zabronione.

  1. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
  2. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/
  3. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu [oznaczone są żółtymi tablicami, nie lekceważ ich].
  4. Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków [informacje pojawiać się będą na stronie głównej].
  5. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
    1. terminy polowań zbiorowych [pojawiać się będą na stronie głównej lub w linku do strony KŁ],
  6. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [w załączniku] oraz przesłanie go na adres [ciechanow@olsztyn.lasy.gov.pl] nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Piotr Sarnowski tel. 501 419 169

 Nadleśnictwo  Ciechanów przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Las do góry nogami

Las do góry nogami

Poznaj #LasDoGóryNogami w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy
Czy wiesz, że nietoperz jest w stanie zjeść w ciągu jednej nocy nawet 3 tys. uprzykrzających nam życie komarów i meszek? Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz delektować się smakiem bananów czy mango właśnie dzięki zapylającym te rośliny nietoperzom? Czy wiesz, że serce nietoperzy podczas hibernacji bije zaledwie kilka razy na minutę? Te i wiele innych ciekawostek poznasz podczas organizowanej przez Lasy Państwowe akcji "Las do góry nogami" w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy.
Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy. W Polsce jest ich 28 i wszystkie są pod ochroną. Lasy Państwowe, współpracując z różnymi partnerami, dodatkowo podejmują działania na rzecz ochrony tych wyjątkowych zwierząt m.in. budując specjalnie zaprojektowane schronienia, zabezpieczając miejsca naturalnych zimowisk, biorąc udział w regularnych akcjach liczenia zimujących osobników.
Międzynarodowa Noc Nietoperzy organizowana jest co roku w ostatni weekend sierpnia w ramach międzynarodowego porozumienia #EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” odbędzie się w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce w ostatnim tygodniu sierpnia. Zaplanowaliśmy organizację warsztatów, spacery przyrodnicze, zajęcia edukacyjne z chiropterologami i inne aktywności, podczas których odkryjemy sekrety nietoperzy.
Nadleśnictwo Ciechanów zaprasza na spotkanie z leśnikami i przyrodnikami na wyjście w teren leśnictwa Gołoty które odbędzie się 6 września o godz. 17:15. później przewidziane jest ognisko
Zbiórka: https://maps.app.goo.gl/MgoY7SJJrMJpBGAeA
Zapraszamy do zapisów na piotr.sarnowski@olsztyn.lasy.gov.pl
Ilość miejsc ograniczona!
Uwaga‼️ Weź ze sobą latarkę, ubiór odpowiedni na nocny spacer oraz środek przeciwko komarom
Lasy Państwowe zachęcają wszystkich do zanurzenia się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą dla naszej przyrody te fascynujące ssaki. To okazja, by spojrzeć na las i jego mieszkańców z zupełnie nowej perspektywy – do góry nogami!
#nocnietoperzy