Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty Przyrody

Ochrona najcenniejszych składników przyrody została uregulowana ustawą o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. Ust. nr 92 poz. 880 z 30.04. 2004 r.), w której zawarte są szczegółowe zapisy określające formy tejże ochrony. Z wymienionych w stawie form ochrony w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Ciechanów znajdują się 2 rezerwaty przyrody, obszary chronionego krajobrazu, pomniki przyrody, oraz chronione rośliny i zwierzęta.
 
Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi. (art. 13.1. ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r.)
 
Na terenie Nadleśnictwa Ciechanów znajdują się 2 rezerwaty przyrody.
 
 
Na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 marca 2005 r. w sprawie rodzajów, typów i podtypów rezerwatów przyrody, rezerwaty „Lekowo" i „Modła" określa się jako leśne.

Dokładna charakterystyka rezerwatu znajduje się w Planie Ochrony Przyrody Nadleśnictwa Ciechanów na stronach 78-84
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Międzynarodowy Dzień Jeża

Międzynarodowy Dzień Jeża

Listopad to miesiąc, w którym większość jeży zapadła już w sen zimowy, ale to właśnie dziś obchodzimy ich święto. W Nadleśnictwie Ciechanów postanowiliśmy z pomocą Asfaltlovych Dzików uczcić to święto i obdarować nasze ciechanowskie jeże prezentami.

Przy leśniczówkach, siedzibie nadleśnictwa, Przedszkolu Samorządowym im. Misia Uszatka oraz kilku innych wybranych punktach już w połowie października zostały umieszczone domki hibernacyjne dla jeży przekazane przez ich twórców- Przedszkolaki, Uczniów, Pracowników Nadleśnictwa.

W Polsce występują dwa gatunki jeży: wschodni (Erinaceus concolor) i europejski (Erinaceus europaeus).  Długość ich ciała sięga do 30cm, a waga waha się w zależności od pory roku. Przed hibernacją może to być nawet 2 kg, a po przezimowaniu spaść o ponad połowę.

Lato jest porą, w której jeże intensywnie żerują, aby zgromadzić zapasy tłuszczu przed zapadnięciem w sen zimowy. Drapieżniki te chętnie zjadają owady, dżdżownice, a nawet niewielkie gryzonie czy jaja ptaków. Wyobrażenie o tym, że na grzbiecie noszą jabłka mija się z prawdą, co nie oznacza, że jeże nie wzbogacają swojej diety o owoce. W poszukiwaniu pokarmu jednej nocy są w stanie przejść nawet 3 km.

Gdy temperatura otoczenia spada do ok. 10⁰C jeże zaczynają odczuwać senność, która związana jest ze spowolnieniem funkcji życiowych takich szybkość pracy serca, przemiana materii i oddech. Wtedy poszukują odpowiedniego miejsca do przezimowania. Chętnie wybierają sterty liści, gałęzi, miejsca nor innych zwierząt. W czasie snu zimowego ilość uderzeń serca spada ze 180 do 20 na minutę.

Jak pomóc jeżom w tym ciężkim dla nich okresie?

- pozostawmy w swoim ogrodzie opadłe liście oraz gałęzie, to idealne miejsce na sen zimowy

- wypalanie pozostałości po jesiennych porządkach, może być zabójcze dla jeży, unikajmy tego

- z kilku desek i przy odrobinie wolnego czasu można zbudować domek hibernacyjny dla jeży, będzie on bezpieczny i ciepły dla przyszłego lokatora