Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie Lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
 
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
 
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55% przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.
 
Pozyskane drewno pochodzi z:
cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.
 
Nadleśnictwo Ciechanów prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni ponad 20 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 50 tys. m3 drewna.
 
 
Rozmiar pozyskania wynika ze stosowania cięć pielęgnacyjnych (w drzewostanach młodszych), cięć rębnych (w drzewostanach dojrzałych do wyrębu) oraz cięć przygodnych będących następstwem nieprzewidzianych sytuacji (np. klęski żywiołowej). W cięciach przedrębnych w 2014 r. w Nadleśnictwie Ciechanów pozyskano 24 tys. m3 grubizny, w cięciach rębnych –  19 tys. m3, a w przygodnych – ponad 5 tys. m3. Większość pozyskania stanowi drewno sosnowe, brzozowe i olchowe.
 
 
Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Ciechanów trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych.
 
Zapoznaj się z ofertą sprzedaży drewna Nadleśnictwa Ciechanów

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Program "Zanocuj w lesie" w Ciechanowie!

Program "Zanocuj w lesie" w Ciechanowie!

Program "Zanocuj w lesie" rusza już 1 maja!

 

Mazowieckie lasy mogą powitać pasjonatów bushcraftu i surwiwalu w ramach programu, który daje możliwość obcowania z naturą zarówno doświadczonym wędrowcom jak i osobom, które dopiero  zamierzają zacząć spędzać czas w lesie nie tylko za dnia, ale też w nocy. Nie znajdziecie tutaj wielkomiejskich chodniczków, wiat czy innych udogodnień, tylko Wy i las. Na terenie Nadleśnictwa Ciechanów wybraliśmy dwa miejsca, gdzie bezpiecznie i legalnie będzie można rozbić namiot i przenocować. Na terenie leśnictwa Gołoty oraz Dunaj wyznaczone zostały najatrakcyjniejsze obszary znajdujące się w pobliżu rzek, dające możliwość obozowania w urokliwym i dogodnym zarazem miejscu.

Lokalizacja widoczna jest na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru [w załączniku]
  2. Miejsca do rozpalenia ognisk wyznaczone zostały w dwóch miejscach:
  • Leśnictwo Dunaj: oddział leśny 65-k,
    współrzędne: 52°58`10.1``N 20°29`56``E przy miejscu postoju
  • Leśnictwo Gołoty: oddział leśny 411-j,
    współrzędne: 52°49`29.1``N 20°33`45``E

Nadleśnictwo zapewnia określoną ilość drewna do wykorzystania w celu rozpalenia ogniska w  ramach lokalnych możliwości. Pozyskiwanie drewna na własną rękę jest zabronione.

  1. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
  2. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/
  3. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu [oznaczone są żółtymi tablicami, nie lekceważ ich].
  4. Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków [informacje pojawiać się będą na stronie głównej].
  5. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
    1. terminy polowań zbiorowych [pojawiać się będą na stronie głównej lub w linku do strony KŁ],
  6. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [w załączniku] oraz przesłanie go na adres [ciechanow@olsztyn.lasy.gov.pl] nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Piotr Sarnowski tel. 501 419 169

 Nadleśnictwo  Ciechanów przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.