Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

BĘDZIEMY POMAGAĆ TAK DŁUGO, JAK POMOC BĘDZIE POTRZEBNA

BĘDZIEMY POMAGAĆ TAK DŁUGO, JAK POMOC BĘDZIE POTRZEBNA

Olsztyńscy leśnicy po raz kolejny wsparli swoich ukraińskich kolegów. Tym razem podarowali im 20 agregatów prądotwórczych.

 

Od początku wojny pomagamy naszym ukraińskim kolegom – przypomina Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. – Wsłuchujemy się w ich aktualne potrzeby i staramy się reagować.

Tym razem leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie przekazali leśnikom z Ukrainy dwadzieścia agregatów prądotwórczych. Oficjalne przekazanie sprzętu odbyło się tuż przy granicy polsko-ukraińskiej na terenie Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski. W uroczystości wzięli udział m.in. Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska, Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Adam Roczniak, Dyrektor RDLP w Olsztynie, a także Dyrektor Państwowej Agencji Zasobów Leśnych Ukrainy Jurij Bołochowiec. Jednym z elementów spotkania, które odbyło się 17 marca br. było też złożenie kwiatów pod tablicę upamiętniającą zamordowanych i zesłanych polskich leśników. Przypomnijmy, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie od początku napadu Rosji na Ukrainę wspiera ukraińskich leśników. Olsztyńscy leśnicy przekazali swoim kolegom z Ukrainy m.in. samochody terenowe, 120 kompletnie wyposażonych plecaków, czy też środki czystości. – A to oczywiście nie koniec pomocy. Będzie pomagać, tak długo, jak będzie to potrzebne – zapowiada Dyrektor RDLP w Olsztynie Adam Roczniak.

Tekst: Adam Pietrzak, rzecznik RDLP w Olsztynie

Foto: Nadleśnictwo Tomaszów