Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KUPIMY TWÓJ LAS

KUPIMY TWÓJ LAS

Nadleśnictwo Ciechanów informuje o chęci zakupu lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia.

Każdą osobę będącą właścicielem lasu położonego na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Ciechanów (sprawdź to na stronie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy) prosimy o dostarczenie oferty sprzedaży lasu- w załaczniku. Ofertę można dostarczyć osobiście, przesłać pocztą bądź elektronicznie na adres: ciechanow@olsztyn.lasy.gov.pl.

Następie Nadleśnictwo określa czy zaproponowany do sprzedaży grunt jest wolny od obciążeń. Stan własności nieruchomości jej obciążenia i inne dane ocenimy wg danych zawartych w Elektronicznej Księdze Wieczystej na https://ekw.ms.gov.pl . Upewnij się, że dane tam przedstawione są aktualne. Kolejny aspekt to przydatność w prowadzeniu gospodarki lesnej. 

Jeżeli konieczne będzie dostarczenie dodatkowych dokumentów, poinforumujemy o tym właściciela W przypadku pozytywnego rozpatrzenia oferty sprzedaży wystapimy z prośbą o dostarczenie następujących, aktualnych dokumentów:

  • wypis z ewidencji gruntów,
  • wyrys z mapy ewidencyjnej,
  • zaświadczenie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
  • porozumienie pomiędzy stronami o pokryciu kosztów wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego w razie wycofania się zbywcy z transakcji po zleceniu tej wyceny przez Nadleśnictwo.

Nabycie nieruchomości może dojść  do skutku po uzyskaniu przez Nadleśniczego zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. W dalszej kolejności Nadleśnictwo zleca wycenę nieruchomości – cena nabycia nie może być wyższa niż  wartość wynikająca z wyceny.

Po uzgodnieniu ceny sprzedaży następuje finalizacja transakcji u notariusza.

Koszty notarialne pokrywa Nadleśnictwo.