Asset Publisher
Rezerwaty Przyrody
Ochrona najcenniejszych składników przyrody została uregulowana ustawą o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. Ust. nr 92 poz. 880 z 30.04. 2004 r.), w której zawarte są szczegółowe zapisy określające formy tejże ochrony. Z wymienionych w stawie form ochrony w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Ciechanów znajdują się 2 rezerwaty przyrody, obszary chronionego krajobrazu, pomniki przyrody, oraz chronione rośliny i zwierzęta.
Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi. (art. 13.1. ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r.)
Na terenie Nadleśnictwa Ciechanów znajdują się 2 rezerwaty przyrody.
Na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 marca 2005 r. w sprawie rodzajów, typów i podtypów rezerwatów przyrody, rezerwaty „Lekowo" i „Modła" określa się jako leśne.
Dokładna charakterystyka rezerwatu znajduje się w Planie Ochrony Przyrody Nadleśnictwa Ciechanów na stronach 78-84
Dokładna charakterystyka rezerwatu znajduje się w Planie Ochrony Przyrody Nadleśnictwa Ciechanów na stronach 78-84
Asset Publisher
Zurück
Las do góry nogami
Las do góry nogami
Poznaj #LasDoGóryNogami w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy
Czy wiesz, że nietoperz jest w stanie zjeść w ciągu jednej nocy nawet 3 tys. uprzykrzających nam życie komarów i meszek? Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz delektować się smakiem bananów czy mango właśnie dzięki zapylającym te rośliny nietoperzom? Czy wiesz, że serce nietoperzy podczas hibernacji bije zaledwie kilka razy na minutę? Te i wiele innych ciekawostek poznasz podczas organizowanej przez Lasy Państwowe akcji "Las do góry nogami" w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy.
Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy. W Polsce jest ich 28 i wszystkie są pod ochroną. Lasy Państwowe, współpracując z różnymi partnerami, dodatkowo podejmują działania na rzecz ochrony tych wyjątkowych zwierząt m.in. budując specjalnie zaprojektowane schronienia, zabezpieczając miejsca naturalnych zimowisk, biorąc udział w regularnych akcjach liczenia zimujących osobników.
Międzynarodowa Noc Nietoperzy organizowana jest co roku w ostatni weekend sierpnia w ramach międzynarodowego porozumienia #EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” odbędzie się w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce w ostatnim tygodniu sierpnia. Zaplanowaliśmy organizację warsztatów, spacery przyrodnicze, zajęcia edukacyjne z chiropterologami i inne aktywności, podczas których odkryjemy sekrety nietoperzy.
Nadleśnictwo Ciechanów zaprasza na spotkanie z leśnikami i przyrodnikami na wyjście w teren leśnictwa Gołoty które odbędzie się 6 września o godz. 17:15. później przewidziane jest ognisko
Zbiórka: https://maps.app.goo.gl/MgoY7SJJrMJpBGAeA
Zapraszamy do zapisów na piotr.sarnowski@olsztyn.lasy.gov.pl
Ilość miejsc ograniczona!
Uwaga‼️ Weź ze sobą latarkę, ubiór odpowiedni na nocny spacer oraz środek przeciwko komarom
Lasy Państwowe zachęcają wszystkich do zanurzenia się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą dla naszej przyrody te fascynujące ssaki. To okazja, by spojrzeć na las i jego mieszkańców z zupełnie nowej perspektywy – do góry nogami!
#nocnietoperzy