Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Główny cel gospodarki leśnej stanowi zapewnienie trwałości lasu i ciągłości jego wielofunkcyjnej roli w zagospodarowaniu przestrzennym kraju. Istotne jest stopniowe osiągnięcie stanów równowagi dynamicznej w ekosystemach leśnych. Gospodarka leśna jest prowadzona w sposób zrównoważony pozwalający pogodzić potrzeby społeczne związane z realizacją produkcji drewna oraz pozaprodukcyjnych funkcji lasu z jednoczesnym zachowaniem jego trwałości i ciągłości.

    
Hodowla lasu obejmuje:

- Gospodarkę nasienną, która zajmuje się dostarczeniem odpowiedniej liczby nasion o najlepszej jakości. Wszystkie sadzonki produkowane są z nasion o znanym pochodzeniu.
- Gospodarkę szkółkarską - większość sadzonek produkowanych na szkółce stanowią podstawowe gatunki lasotwórcze: sosna, świerk, brzoza, olsza i dąb
- Pielęgnowanie lasu

pielęgnowanie gleby - polega na ograniczaniu rozwoju chwastów oraz samorzutnie zasianych gatunków drzew i krzewów poprzez ich wykaszanie, motyczenie wokół sadzonek, lub wydeptywanie chwastów

czyszczenia wczesne w fazie uprawy i czyszczenia późne w fazie młodnika - to zabieg mający charakter negatywny. Polega na usuwaniu osobników niepożądanych, nadmiernie rozwiniętych, przerośniętych, niezgodnych z przyjętym składem gatunkowym uprawy dostosowanym optymalnie do lokalnych warunków glebowych. Zabiegi te pozwalają na równomierny rozwój całej uprawy

trzebieże wczesne i trzebieże późne - to zabiegi mające charakter pozytywny. Celem ich jest wybranie najlepiej rokujących egzemplarzy oraz usunięcie osobników przeszkadzających w ich dalszym rozwoju. W wyniku tych zabiegów rozluźnia się sklepienie koron drzew co umożliwia dalszą rozbudowę koron pozostałych drzew. Zwiększa się ilość światła docierającą do dolnych warstw lasu przez co rozwija się runo i warstwa krzewiasta (podszyt).

- Zagospodarowanie rębne - określa zasady wykonywania całego zespołu czynności, które mają na celu pozyskanie drzew dojrzałych w taki sposób aby stworzyć najkorzystniejsze warunków do odnowienia i rozwoju nowego pokolenia drzew, kształtowania odpowiedniej budowy drzewostanu, zapewnienia naturalnej różnorodności biologicznej i trwałości w zmieniających się warunkach środowiska.

 

Prace leśne [ha]

2020

Odnowienie zrębów zupełnych

20,53

- w tym odnowienia naturalne 

10,51

Odnowienia po rębniach złożonych

55,02

Odnowienia halizn i płazowin

 

Zalesienia gruntów porolnych

 

Odnowienia pod osłoną drzewostanu- wprowadzenie II piętra

 

Poprawki

3,76

Pielęgnowanie upraw

306,80

Wprowadzanie podszytów

 

Czyszczenia późne

145,85

Trzebieże wczesne

98,58

Trzebieże późne

531,98

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek

Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek

Nadleśnictwo prowadzi sprzedaż dwunastu gatunków drewna wielowymiarowego, sadzonek czternastu gatunków roślin, tusz zwierzyny płowej, a w sezonie przedświątecznym – także choinek.

Sprzedaż drewna

Cennik detaliczny sprzedaży drewna obowiązujący od 11.07.2022 r. znajdą Państwo poniżej. Sprzedaż detaliczna prowadzona jest w biurze Nadleśnictwa oraz w kancelariach leśnictw.
Prosimy o kontakt telefoniczny, jeśli interesuje Państwa zakup drewna.

Karty płatnicze

Możliwość zapłaty kartą płatniczą istnieje w biurze Nadleśnictwa Ciechanów oraz w leśnictwach: Szulmierz i Lekowo. 

  •