Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach, Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:

  • doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;
  • udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
  • wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
  • organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
  • sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.

Więcej na ten temat:


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy Nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa

Charakterystyka ciechanowskich lasów

Nadleśnictwo Ciechanów zajmuje powierzchnię 11 000 ha. Dodatkowo sprawowany jest nadzór nad lasami prywatnymi w powiecie ciechanowskim, mławskim, płońskim i przasnyskim na powierzchni równej lasom państwowym.

Nadleśnictwo Ciechanów prowadzi nadzór w 185 kompleksach leśnych Skarbu Państwa które, w większości stanowią niewielkie enklawy pośród gruntów prywatnych.

Typem siedliskowym lasu, który występuje najczęściej jest bór mieszany świeży oraz las mieszany świeży. Sosna jest głównym gatunkiem lasotwórczym posiadającym ponad 70% udziału pośród gatunków w lasach nadleśnictwa.